See afi on Wiktionary
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "Latn"
},
"expansion": "Latn",
"name": "mul-symbol/script"
},
{
"args": {
"1": "mul",
"10": "",
"2": "symbol",
"3": "",
"4": "",
"5": "or",
"6": "",
"7": "or",
"8": "",
"9": "or",
"cat2": "",
"f1lang": "en",
"f1nolink": "",
"f2lang": "en",
"f2nolink": "",
"f3lang": "en",
"f3nolink": "",
"f4lang": "en",
"f4nolink": "",
"head": "",
"head2": "",
"head3": "",
"head4": "",
"image": "",
"nolinkhead": "",
"sc": "Latn",
"sort": ""
},
"expansion": "afi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "afi",
"name": "mul-symbol"
}
],
"lang": "Translingual",
"lang_code": "mul",
"pos": "symbol",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "ISO 639-3",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 12 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Translingual entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Translingual terms with redundant script codes",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "12 10 10 6 6 12 7 0 0 1 0 1 7 17 9 0 0 1 1 0",
"kind": "other",
"name": "Pages with 12 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "12 10 10 6 6 12 8 0 0 1 0 1 8 16 8 0 0 1 0 0",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "10 3 3 3 5 10 4 0 0 3 0 2 4 37 8 0 0 4 2 0",
"kind": "other",
"name": "West Makian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"ISO 639-3 language code for Akrukay."
],
"id": "en-afi-mul-symbol-K9DeEmXa",
"links": [
[
"language code",
"language code"
]
],
"qualifier": "international standards",
"raw_glosses": [
"(international standards) ISO 639-3 language code for Akrukay."
],
"related": [
{
"word": "Wiktionary’s coverage of Akrukay terms"
}
]
}
],
"word": "afi"
}
{
"forms": [
{
"form": "àfì",
"tags": [
"canonical"
]
},
{
"form": "àfì lá",
"tags": [
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "àfìà",
"tags": [
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "àfìwó",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "àfìàwó",
"tags": [
"definite",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "àfì"
},
"expansion": "àfì (definite singular àfì lá or àfìà, plural àfìwó, definite plural àfìàwó)",
"name": "ee-noun"
}
],
"lang": "Ewe",
"lang_code": "ee",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Ewe entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Ewe links with redundant wikilinks",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 12 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "ee",
"name": "Murids",
"orig": "ee:Murids",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "ee",
"name": "Rodents",
"orig": "ee:Rodents",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"english": "pufferfish, frogfish",
"translation": "pufferfish, frogfish",
"word": "afiba"
},
{
"english": "mousetrap",
"translation": "mousetrap",
"word": "afidɛ"
},
{
"english": "mousehole",
"translation": "mousehole",
"word": "afido"
},
{
"english": "type of non-venomous snake",
"translation": "type of non-venomous snake",
"word": "afiɖuda"
},
{
"english": "bushy-tailed jird",
"translation": "bushy-tailed jird",
"word": "afiehɔ̃lui"
},
{
"english": "mousetrap",
"translation": "mousetrap",
"word": "afikpoe"
},
{
"english": "Gambian pouched rat",
"translation": "Gambian pouched rat",
"word": "afikpɔŋ"
},
{
"english": "mousetrap",
"translation": "mousetrap",
"word": "afimɔ̃"
},
{
"english": "African pygmy mouse",
"translation": "African pygmy mouse",
"word": "afiyi"
},
{
"english": "to catch mice",
"translation": "to catch mice",
"word": "le afiwo"
}
],
"glosses": [
"mouse"
],
"id": "en-afi-ee-noun-R8XCjK4l",
"links": [
[
"mouse",
"mouse"
]
],
"related": [
{
"english": "field mouse",
"translation": "field mouse",
"word": "dzaka"
},
{
"english": "large mouse",
"translation": "large mouse",
"word": "dzi"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/à.fì/"
},
{
"ipa": "[à.f͈ì]"
}
],
"word": "afi"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "ibg",
"2": "poz-pro",
"3": "*hapuy"
},
"expansion": "Proto-Malayo-Polynesian *hapuy",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "ms",
"2": "api"
},
"expansion": "Malay api",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Malayo-Polynesian *hapuy, compare Malay api.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "ibg",
"2": "noun"
},
"expansion": "afi",
"name": "head"
}
],
"lang": "Ibanag",
"lang_code": "ibg",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Ibanag entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 12 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"fire"
],
"id": "en-afi-ibg-noun-3J8osS3R",
"links": [
[
"fire",
"fire"
]
]
}
],
"word": "afi"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "is",
"2": "non",
"3": "afi"
},
"expansion": "Old Norse afi",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "is",
"2": "gem-pro",
"3": "*abô"
},
"expansion": "Proto-Germanic *abô",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Old Norse afi, from Proto-Germanic *abô.",
"forms": [
{
"form": "afa",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "afar",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "is-ndecl",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "afi",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "afinn",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "afar",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "afarnir",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "afa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "afann",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "afa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "afana",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "afa",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "afanum",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "öfum",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "öfunum",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "afa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "afans",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "afa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "afanna",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "@@"
},
"expansion": "afi m (genitive singular afa, nominative plural afar)",
"name": "is-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "m"
},
"name": "is-ndecl"
}
],
"lang": "Icelandic",
"lang_code": "is",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Icelandic entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 12 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "is",
"name": "Family",
"orig": "is:Family",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "langafi"
}
],
"glosses": [
"grandfather"
],
"id": "en-afi-is-noun-ercEmXNZ",
"links": [
[
"grandfather",
"grandfather"
]
],
"tags": [
"masculine"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈaːvɪ/"
},
{
"rhymes": "-aːvɪ"
}
],
"word": "afi"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "jam",
"2": "'ave",
"3": "fi",
"t1": "have",
"t2": "to"
},
"expansion": "'ave (“have”) + fi (“to”)",
"name": "af"
}
],
"etymology_text": "From 'ave (“have”) + fi (“to”).",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "jam",
"2": "verb",
"3": "",
"4": "",
"head": ""
},
"expansion": "afi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "afi",
"name": "jam-verb"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"a",
"fi"
]
}
],
"lang": "Jamaican Creole",
"lang_code": "jam",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"extra": "have to; must",
"word": "haffi"
}
],
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Jamaican Creole entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 12 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
31,
34
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
34,
41
]
],
"english": "We're in fear of our life, but we have to stay […]",
"ref": "2020 December 29, Andre Williams, “Rose Town Man Killed While Preparing Christmas Meal - Three Murdered On Christmas, Boxing Days”, in Jamaica Gleaner (in English):",
"text": "“We in fear of we life, but we afi stay […]”",
"translation": "We're in fear of our life, but we have to stay […]",
"type": "quotation"
}
],
"glosses": [
"alternative spelling of haffi; have to; must"
],
"id": "en-afi-jam-verb-Eq5M~Rdv",
"links": [
[
"haffi",
"haffi#Jamaican_Creole"
],
[
"have to",
"have to"
],
[
"must",
"must"
]
],
"tags": [
"alt-of",
"alternative"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈafɪ/"
}
],
"word": "afi"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "bkm",
"2": "adverb"
},
"expansion": "afi",
"name": "head"
}
],
"lang": "Kom (Cameroon)",
"lang_code": "bkm",
"pos": "adv",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Kom (Cameroon) entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 12 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"there, (over) yonder (in a place away from yet visible to the speaker and listener(s))"
],
"id": "en-afi-bkm-adv-Qx1~HDKx",
"links": [
[
"there",
"there"
],
[
"yonder",
"yonder"
]
]
}
],
"word": "afi"
}
{
"descendants": [
{
"lang": "Faroese",
"lang_code": "fo",
"word": "avi"
},
{
"lang": "Icelandic",
"lang_code": "is",
"word": "afi"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "non",
"2": "gem-pro",
"3": "*abô"
},
"expansion": "Proto-Germanic *abô",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Germanic *abô.",
"forms": [
{
"form": "afa",
"tags": [
"genitive"
]
},
{
"form": "afar",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "non-decl-m-an",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "afi",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "afinn",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "afar",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "afarnir",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "afa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "afann",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "afa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "afana",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "afa",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "afanum",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "ǫfum",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "ǫfunum",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "afa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "afans",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "afa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "afanna",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "non",
"2": "nouns",
"g": "m",
"g2": "",
"head": "",
"sort": "",
"tr": ""
},
"expansion": "afi m",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "m",
"2": "afa",
"3": "afar"
},
"expansion": "afi m (genitive afa, plural afar)",
"name": "non-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "af",
"2": "ǫf"
},
"name": "non-decl-m-an"
},
{
"args": {
"apd": "afana",
"api": "afa",
"asd": "afann",
"asi": "afa",
"dpd": "ǫfunum",
"dpi": "ǫfum",
"dsd": "afanum",
"dsi": "afa",
"g": "masculine",
"gpd": "afanna",
"gpi": "afa",
"gsd": "afans",
"gsi": "afa",
"notes": "",
"npd": "afarnir",
"npi": "afar",
"nsd": "afinn",
"nsi": "afi",
"stem": "weak an-stem",
"title": "afi"
},
"name": "non-decl-blank-full"
},
{
"args": {
"1": "afi",
"2": "nsi"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "afinn",
"2": "nsd"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "afar",
"2": "npi"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "afarnir",
"2": "npd"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "afa",
"2": "asi"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "afann",
"2": "asd"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "afa",
"2": "api"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "afana",
"2": "apd"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "afa",
"2": "dsi"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "afanum",
"2": "dsd"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "ǫfum",
"2": "dpi"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "ǫfunum",
"2": "dpd"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "afa",
"2": "gsi"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "afans",
"2": "gsd"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "afa",
"2": "gpi"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "afanna",
"2": "gpd"
},
"name": "non-decl-cell"
}
],
"lang": "Old Norse",
"lang_code": "non",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Old Norse entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 12 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "non",
"name": "Family members",
"orig": "non:Family members",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "non",
"name": "Male people",
"orig": "non:Male people",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"grandfather"
],
"id": "en-afi-non-noun-ercEmXNZ",
"links": [
[
"grandfather",
"grandfather"
]
],
"related": [
{
"english": "grandmother",
"translation": "grandmother",
"word": "amma"
},
{
"english": "great-grandmother",
"translation": "great-grandmother",
"word": "edda"
},
{
"english": "great-grandfather",
"translation": "great-grandfather",
"word": "ái"
}
],
"tags": [
"masculine"
]
}
],
"word": "afi"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "sm",
"2": "poz-pol-pro",
"3": "*afi"
},
"expansion": "Proto-Polynesian *afi",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "sm",
"2": "poz-oce-pro",
"3": "*api"
},
"expansion": "Proto-Oceanic *api",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "sm",
"2": "pqe-pro",
"3": "*api"
},
"expansion": "Proto-Eastern Malayo-Polynesian *api",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "sm",
"2": "poz-cet-pro",
"3": "*apuy"
},
"expansion": "Proto-Central-Eastern Malayo-Polynesian *apuy",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "sm",
"2": "poz-pro",
"3": "*hapuy"
},
"expansion": "Proto-Malayo-Polynesian *hapuy",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "sm",
"2": "map-pro",
"3": "*Sapuy"
},
"expansion": "Proto-Austronesian *Sapuy",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Polynesian *afi, from Proto-Oceanic *api, from Proto-Eastern Malayo-Polynesian *api, from Proto-Central-Eastern Malayo-Polynesian *apuy, from Proto-Malayo-Polynesian *hapuy, from Proto-Austronesian *Sapuy.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "sm",
"2": "noun"
},
"expansion": "afi",
"name": "head"
}
],
"lang": "Samoan",
"lang_code": "sm",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 12 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Samoan entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "sm",
"name": "Alchemy",
"orig": "sm:Alchemy",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "sm",
"name": "Fire",
"orig": "sm:Fire",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"fire (oxidation reaction)"
],
"id": "en-afi-sm-noun-IWUCyhdu",
"links": [
[
"fire",
"fire"
]
]
}
],
"word": "afi"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "tkl",
"2": "poz-oce-pro",
"3": "pqe-pro",
"4": "poz-cet-pro",
"5": "poz-pro",
"6": "map-pro",
"inh": "5"
},
"expansion": "",
"name": "dercat"
},
{
"args": {
"1": "tkl",
"2": "poz-pol-pro",
"3": "*afi"
},
"expansion": "Proto-Polynesian *afi",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "haw",
"2": "ahi"
},
"expansion": "Hawaiian ahi",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "sm",
"2": "afi"
},
"expansion": "Samoan afi",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Polynesian *afi. Cognates include Hawaiian ahi and Samoan afi.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "tkl",
"2": "noun"
},
"expansion": "afi",
"name": "head"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"a",
"fi"
]
}
],
"lang": "Tokelauan",
"lang_code": "tkl",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "19 19 22 19 22",
"kind": "other",
"langcode": "tkl",
"name": "Combustion",
"orig": "tkl:Combustion",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"fire"
],
"id": "en-afi-tkl-noun-3J8osS3R",
"links": [
[
"fire",
"fire"
]
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "19 19 22 19 22",
"kind": "other",
"langcode": "tkl",
"name": "Combustion",
"orig": "tkl:Combustion",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"match"
],
"id": "en-afi-tkl-noun-SUWnD6f5",
"links": [
[
"match",
"match"
]
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "6 6 56 6 27",
"kind": "other",
"name": "Tokelauan entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "19 19 22 19 22",
"kind": "other",
"langcode": "tkl",
"name": "Combustion",
"orig": "tkl:Combustion",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "8 8 57 8 19",
"kind": "other",
"langcode": "tkl",
"name": "Light sources",
"orig": "tkl:Light sources",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"lighter"
],
"id": "en-afi-tkl-noun-QAKB3ySj",
"links": [
[
"lighter",
"lighter"
]
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "19 19 22 19 22",
"kind": "other",
"langcode": "tkl",
"name": "Combustion",
"orig": "tkl:Combustion",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"engine, motor"
],
"id": "en-afi-tkl-noun-u1CBPYZo",
"links": [
[
"engine",
"engine"
],
[
"motor",
"motor"
]
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "19 19 22 19 22",
"kind": "other",
"langcode": "tkl",
"name": "Combustion",
"orig": "tkl:Combustion",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"eyes"
],
"id": "en-afi-tkl-noun-2P4YP1uO",
"links": [
[
"eye",
"eye"
]
],
"raw_glosses": [
"(colloquial) eyes"
],
"tags": [
"colloquial"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[ˈa.ɸi]"
}
],
"word": "afi"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "to",
"2": "poz-pol-pro",
"3": "*afi"
},
"expansion": "Proto-Polynesian *afi",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "to",
"2": "poz-oce-pro",
"3": "*api"
},
"expansion": "Proto-Oceanic *api",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "to",
"2": "pqe-pro",
"3": "*api"
},
"expansion": "Proto-Eastern Malayo-Polynesian *api",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "to",
"2": "poz-cet-pro",
"3": "*apuy"
},
"expansion": "Proto-Central-Eastern Malayo-Polynesian *apuy",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "to",
"2": "poz-pro",
"3": "*hapuy"
},
"expansion": "Proto-Malayo-Polynesian *hapuy",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "to",
"2": "map-pro",
"3": "*Sapuy"
},
"expansion": "Proto-Austronesian *Sapuy",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Polynesian *afi, from Proto-Oceanic *api, from Proto-Eastern Malayo-Polynesian *api, from Proto-Central-Eastern Malayo-Polynesian *apuy, from Proto-Malayo-Polynesian *hapuy, from Proto-Austronesian *Sapuy.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "to",
"2": "noun"
},
"expansion": "afi",
"name": "head"
}
],
"lang": "Tongan",
"lang_code": "to",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 12 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Tongan entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"fire (oxidation reaction)"
],
"id": "en-afi-to-noun-IWUCyhdu",
"links": [
[
"fire",
"fire"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/a.fi/"
}
],
"word": "afi"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "",
"2": "i",
"3": "I"
},
"expansion": "I",
"name": "yesno"
},
{
"args": {
"1": "Inherited"
},
"expansion": "Inherited",
"name": "glossary"
},
{
"args": {
"1": "tr",
"2": "ota",
"3": "آفی",
"4": "",
"5": "",
"g": "",
"g2": "",
"g3": "",
"id": "",
"lit": "",
"nocat": "",
"pos": "",
"sc": "",
"sort": "",
"tr": "afi",
"ts": ""
},
"expansion": "Ottoman Turkish آفی (afi)",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "tr",
"2": "ota",
"3": "آفی",
"tr": "afi"
},
"expansion": "Inherited from Ottoman Turkish آفی (afi)",
"name": "inh+"
},
{
"args": {
"1": "tr",
"2": "el",
"3": "αφή"
},
"expansion": "Greek αφή (afí)",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "Inherited from Ottoman Turkish آفی (afi), from Greek αφή (afí).",
"forms": [
{
"form": "afiyi",
"tags": [
"accusative",
"definite"
]
},
{
"form": "afiler",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "tr-infl-noun-v",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "afi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "afiler",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "afiyi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "afileri",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "afiye",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "afilere",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "afide",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "afilerde",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "afiden",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "afilerden",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "afinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "afilerin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "tr-infl-noun-v",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "afim",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "afilerim",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "afin",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "afilerin",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "afisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "afileri",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "afimiz",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "afilerimiz",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "afiniz",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "afileriniz",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "afileri",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "afimi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "afilerimi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "afini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "afilerini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "afisini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "afilerini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "afimizi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "afilerimizi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "afinizi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "afilerinizi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "afilerini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "afime",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "afilerime",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "afine",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "afilerine",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "afisine",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "afilerine",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "afimize",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "afilerimize",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "afinize",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "afilerinize",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "afilerine",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "afimde",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "afilerimde",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "afinde",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "afilerinde",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "afisinde",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "afilerinde",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "afimizde",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "afilerimizde",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "afinizde",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "afilerinizde",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "afilerinde",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "afimden",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "afilerimden",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "afinden",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "afilerinden",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "afisinden",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "afilerinden",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "afimizden",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "afilerimizden",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "afinizden",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "afilerinizden",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "afilerinden",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "afimin",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "afilerimin",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "afinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "afilerinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "afisinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "afilerinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "afimizin",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "afilerimizin",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "afinizin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "afilerinizin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "afilerinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "tr-infl-noun-v",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "afiyim",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "afilerim",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "afisin",
"source": "declension",
"tags": [
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "afilersin",
"source": "declension",
"tags": [
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "afi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "afidir",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "afiler",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "afilerdir",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "afiyiz",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "afileriz",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "afisiniz",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "afilersiniz",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "afiler",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "afilerdir",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "tr",
"2": "noun",
"3": "definite accusative",
"4": "afiyi",
"5": "",
"6": "",
"7": "plural",
"8": "afiler",
"f1accel-form": "def|acc|s",
"f1request": "1",
"f3accel-form": "nom|p",
"f3request": "1",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "afi (definite accusative afiyi, plural afiler)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "yi",
"2": "ler"
},
"expansion": "afi (definite accusative afiyi, plural afiler)",
"name": "tr-noun"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"a",
"fi"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "i",
"poss": "1",
"pred": "1"
},
"name": "tr-infl-noun-v"
}
],
"lang": "Turkish",
"lang_code": "tr",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 12 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Turkish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "afili"
}
],
"glosses": [
"swagger, a showy or pretentious fanciness"
],
"id": "en-afi-tr-noun-Kg7kG3i5",
"links": [
[
"swagger",
"swagger"
],
[
"showy",
"showy"
],
[
"pretentious",
"pretentious"
],
[
"fanciness",
"fanciness"
]
],
"raw_glosses": [
"(colloquial) swagger, a showy or pretentious fanciness"
],
"related": [
{
"word": "sinaps"
}
],
"tags": [
"colloquial"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/aˈfi/"
}
],
"word": "afi"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "tft",
"2": "aha",
"t": "plantation"
},
"expansion": "Ternate aha (“plantation”)",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Possibly related to Ternate aha (“plantation”).",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "mqs",
"2": "noun"
},
"expansion": "afi",
"name": "head"
}
],
"lang": "West Makian",
"lang_code": "mqs",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"earth"
],
"id": "en-afi-mqs-noun-e3S0GKNS",
"links": [
[
"earth",
"earth"
]
]
},
{
"glosses": [
"ground"
],
"id": "en-afi-mqs-noun-27O1DlnH",
"links": [
[
"ground",
"ground"
]
]
},
{
"glosses": [
"dirt"
],
"id": "en-afi-mqs-noun-w4OKglZp",
"links": [
[
"dirt",
"dirt"
]
]
},
{
"glosses": [
"cultivated field"
],
"id": "en-afi-mqs-noun-~nPW6EtR",
"links": [
[
"cultivated",
"cultivated"
],
[
"field",
"field"
]
]
},
{
"glosses": [
"garden"
],
"id": "en-afi-mqs-noun-I-62nGgd",
"links": [
[
"garden",
"garden"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "piri"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈa.ɸi/"
}
],
"word": "afi"
}
{
"descendants": [
{
"lang": "Hawaiian",
"lang_code": "haw",
"word": "ahi"
},
{
"lang": "Maori",
"lang_code": "mi",
"word": "ahi"
},
{
"lang": "Rapa Nui",
"lang_code": "rap",
"word": "ahi"
},
{
"lang": "Samoan",
"lang_code": "sm",
"word": "afi"
},
{
"lang": "Tongan",
"lang_code": "to",
"word": "afi"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "poz-pol-pro",
"2": "poz-oce-pro",
"3": "*api"
},
"expansion": "Proto-Oceanic *api",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "poz-pol-pro",
"2": "poz-pro",
"3": "*hapuy"
},
"expansion": "Proto-Malayo-Polynesian *hapuy",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "poz-pol-pro",
"2": "map-pro",
"3": "*Sapuy"
},
"expansion": "Proto-Austronesian *Sapuy",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Central Pacific *avi, from Proto-Oceanic *api, from Proto-Malayo-Polynesian *hapuy, from Proto-Austronesian *Sapuy.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "poz-pol-pro",
"2": "noun"
},
"expansion": "*afi",
"name": "head"
}
],
"lang": "Proto-Polynesian",
"lang_code": "poz-pol-pro",
"original_title": "Reconstruction:Proto-Polynesian/afi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Proto-Polynesian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"fire"
],
"id": "en-afi-poz-pol-pro-noun-3J8osS3R",
"links": [
[
"fire",
"fire"
]
],
"tags": [
"reconstruction"
]
}
],
"word": "afi"
}
{
"categories": [
"Pages with 12 entries",
"Pages with entries",
"West Makian entries with incorrect language header",
"West Makian lemmas",
"West Makian nouns"
],
"derived": [
{
"english": "pufferfish, frogfish",
"translation": "pufferfish, frogfish",
"word": "afiba"
},
{
"english": "mousetrap",
"translation": "mousetrap",
"word": "afidɛ"
},
{
"english": "mousehole",
"translation": "mousehole",
"word": "afido"
},
{
"english": "type of non-venomous snake",
"translation": "type of non-venomous snake",
"word": "afiɖuda"
},
{
"english": "bushy-tailed jird",
"translation": "bushy-tailed jird",
"word": "afiehɔ̃lui"
},
{
"english": "mousetrap",
"translation": "mousetrap",
"word": "afikpoe"
},
{
"english": "Gambian pouched rat",
"translation": "Gambian pouched rat",
"word": "afikpɔŋ"
},
{
"english": "mousetrap",
"translation": "mousetrap",
"word": "afimɔ̃"
},
{
"english": "African pygmy mouse",
"translation": "African pygmy mouse",
"word": "afiyi"
},
{
"english": "to catch mice",
"translation": "to catch mice",
"word": "le afiwo"
}
],
"forms": [
{
"form": "àfì",
"tags": [
"canonical"
]
},
{
"form": "àfì lá",
"tags": [
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "àfìà",
"tags": [
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "àfìwó",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "àfìàwó",
"tags": [
"definite",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "àfì"
},
"expansion": "àfì (definite singular àfì lá or àfìà, plural àfìwó, definite plural àfìàwó)",
"name": "ee-noun"
}
],
"lang": "Ewe",
"lang_code": "ee",
"pos": "noun",
"related": [
{
"english": "field mouse",
"translation": "field mouse",
"word": "dzaka"
},
{
"english": "large mouse",
"translation": "large mouse",
"word": "dzi"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
"Ewe entries with incorrect language header",
"Ewe lemmas",
"Ewe links with redundant wikilinks",
"Ewe nouns",
"Ewe terms with IPA pronunciation",
"Pages with 12 entries",
"Pages with entries",
"ee:Murids",
"ee:Rodents"
],
"glosses": [
"mouse"
],
"links": [
[
"mouse",
"mouse"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/à.fì/"
},
{
"ipa": "[à.f͈ì]"
}
],
"word": "afi"
}
{
"categories": [
"Pages with 12 entries",
"Pages with entries",
"West Makian entries with incorrect language header",
"West Makian lemmas",
"West Makian nouns"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "ibg",
"2": "poz-pro",
"3": "*hapuy"
},
"expansion": "Proto-Malayo-Polynesian *hapuy",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "ms",
"2": "api"
},
"expansion": "Malay api",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Malayo-Polynesian *hapuy, compare Malay api.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "ibg",
"2": "noun"
},
"expansion": "afi",
"name": "head"
}
],
"lang": "Ibanag",
"lang_code": "ibg",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Ibanag entries with incorrect language header",
"Ibanag lemmas",
"Ibanag nouns",
"Ibanag terms derived from Proto-Malayo-Polynesian",
"Ibanag terms inherited from Proto-Malayo-Polynesian",
"Pages with 12 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"fire"
],
"links": [
[
"fire",
"fire"
]
]
}
],
"word": "afi"
}
{
"categories": [
"Pages with 12 entries",
"Pages with entries",
"West Makian entries with incorrect language header",
"West Makian lemmas",
"West Makian nouns"
],
"derived": [
{
"word": "langafi"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "is",
"2": "non",
"3": "afi"
},
"expansion": "Old Norse afi",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "is",
"2": "gem-pro",
"3": "*abô"
},
"expansion": "Proto-Germanic *abô",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Old Norse afi, from Proto-Germanic *abô.",
"forms": [
{
"form": "afa",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "afar",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "is-ndecl",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "afi",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "afinn",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "afar",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "afarnir",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "afa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "afann",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "afa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "afana",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "afa",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "afanum",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "öfum",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "öfunum",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "afa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "afans",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "afa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "afanna",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "@@"
},
"expansion": "afi m (genitive singular afa, nominative plural afar)",
"name": "is-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "m"
},
"name": "is-ndecl"
}
],
"lang": "Icelandic",
"lang_code": "is",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Icelandic entries with incorrect language header",
"Icelandic lemmas",
"Icelandic masculine nouns",
"Icelandic nouns",
"Icelandic terms derived from Old Norse",
"Icelandic terms derived from Proto-Germanic",
"Icelandic terms inherited from Old Norse",
"Icelandic terms inherited from Proto-Germanic",
"Pages with 12 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Icelandic/aːvɪ",
"Rhymes:Icelandic/aːvɪ/2 syllables",
"is:Family"
],
"glosses": [
"grandfather"
],
"links": [
[
"grandfather",
"grandfather"
]
],
"tags": [
"masculine"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈaːvɪ/"
},
{
"rhymes": "-aːvɪ"
}
],
"word": "afi"
}
{
"categories": [
"Pages with 12 entries",
"Pages with entries",
"West Makian entries with incorrect language header",
"West Makian lemmas",
"West Makian nouns"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "jam",
"2": "'ave",
"3": "fi",
"t1": "have",
"t2": "to"
},
"expansion": "'ave (“have”) + fi (“to”)",
"name": "af"
}
],
"etymology_text": "From 'ave (“have”) + fi (“to”).",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "jam",
"2": "verb",
"3": "",
"4": "",
"head": ""
},
"expansion": "afi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "afi",
"name": "jam-verb"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"a",
"fi"
]
}
],
"lang": "Jamaican Creole",
"lang_code": "jam",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"extra": "have to; must",
"word": "haffi"
}
],
"categories": [
"Jamaican Creole compound terms",
"Jamaican Creole entries with incorrect language header",
"Jamaican Creole lemmas",
"Jamaican Creole terms with quotations",
"Jamaican Creole verbs",
"Pages with 12 entries",
"Pages with entries"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
31,
34
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
34,
41
]
],
"english": "We're in fear of our life, but we have to stay […]",
"ref": "2020 December 29, Andre Williams, “Rose Town Man Killed While Preparing Christmas Meal - Three Murdered On Christmas, Boxing Days”, in Jamaica Gleaner (in English):",
"text": "“We in fear of we life, but we afi stay […]”",
"translation": "We're in fear of our life, but we have to stay […]",
"type": "quotation"
}
],
"glosses": [
"alternative spelling of haffi; have to; must"
],
"links": [
[
"haffi",
"haffi#Jamaican_Creole"
],
[
"have to",
"have to"
],
[
"must",
"must"
]
],
"tags": [
"alt-of",
"alternative"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈafɪ/"
}
],
"word": "afi"
}
{
"categories": [
"Pages with 12 entries",
"Pages with entries",
"West Makian entries with incorrect language header",
"West Makian lemmas",
"West Makian nouns"
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "bkm",
"2": "adverb"
},
"expansion": "afi",
"name": "head"
}
],
"lang": "Kom (Cameroon)",
"lang_code": "bkm",
"pos": "adv",
"senses": [
{
"categories": [
"Kom (Cameroon) adverbs",
"Kom (Cameroon) entries with incorrect language header",
"Kom (Cameroon) lemmas",
"Pages with 12 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"there, (over) yonder (in a place away from yet visible to the speaker and listener(s))"
],
"links": [
[
"there",
"there"
],
[
"yonder",
"yonder"
]
]
}
],
"word": "afi"
}
{
"categories": [
"Pages with 12 entries",
"Pages with entries",
"West Makian entries with incorrect language header",
"West Makian lemmas",
"West Makian nouns"
],
"descendants": [
{
"lang": "Faroese",
"lang_code": "fo",
"word": "avi"
},
{
"lang": "Icelandic",
"lang_code": "is",
"word": "afi"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "non",
"2": "gem-pro",
"3": "*abô"
},
"expansion": "Proto-Germanic *abô",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Germanic *abô.",
"forms": [
{
"form": "afa",
"tags": [
"genitive"
]
},
{
"form": "afar",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "non-decl-m-an",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "afi",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "afinn",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "afar",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "afarnir",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "afa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "afann",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "afa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "afana",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "afa",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "afanum",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "ǫfum",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "ǫfunum",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "afa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "afans",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "afa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "afanna",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "non",
"2": "nouns",
"g": "m",
"g2": "",
"head": "",
"sort": "",
"tr": ""
},
"expansion": "afi m",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "m",
"2": "afa",
"3": "afar"
},
"expansion": "afi m (genitive afa, plural afar)",
"name": "non-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "af",
"2": "ǫf"
},
"name": "non-decl-m-an"
},
{
"args": {
"apd": "afana",
"api": "afa",
"asd": "afann",
"asi": "afa",
"dpd": "ǫfunum",
"dpi": "ǫfum",
"dsd": "afanum",
"dsi": "afa",
"g": "masculine",
"gpd": "afanna",
"gpi": "afa",
"gsd": "afans",
"gsi": "afa",
"notes": "",
"npd": "afarnir",
"npi": "afar",
"nsd": "afinn",
"nsi": "afi",
"stem": "weak an-stem",
"title": "afi"
},
"name": "non-decl-blank-full"
},
{
"args": {
"1": "afi",
"2": "nsi"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "afinn",
"2": "nsd"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "afar",
"2": "npi"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "afarnir",
"2": "npd"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "afa",
"2": "asi"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "afann",
"2": "asd"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "afa",
"2": "api"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "afana",
"2": "apd"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "afa",
"2": "dsi"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "afanum",
"2": "dsd"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "ǫfum",
"2": "dpi"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "ǫfunum",
"2": "dpd"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "afa",
"2": "gsi"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "afans",
"2": "gsd"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "afa",
"2": "gpi"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "afanna",
"2": "gpd"
},
"name": "non-decl-cell"
}
],
"lang": "Old Norse",
"lang_code": "non",
"pos": "noun",
"related": [
{
"english": "grandmother",
"translation": "grandmother",
"word": "amma"
},
{
"english": "great-grandmother",
"translation": "great-grandmother",
"word": "edda"
},
{
"english": "great-grandfather",
"translation": "great-grandfather",
"word": "ái"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
"Old Norse entries with incorrect language header",
"Old Norse lemmas",
"Old Norse masculine an-stem nouns",
"Old Norse masculine nouns",
"Old Norse nouns",
"Old Norse terms derived from Proto-Germanic",
"Old Norse terms inherited from Proto-Germanic",
"Pages with 12 entries",
"Pages with entries",
"non:Family members",
"non:Male people"
],
"glosses": [
"grandfather"
],
"links": [
[
"grandfather",
"grandfather"
]
],
"tags": [
"masculine"
]
}
],
"word": "afi"
}
{
"descendants": [
{
"lang": "Hawaiian",
"lang_code": "haw",
"word": "ahi"
},
{
"lang": "Maori",
"lang_code": "mi",
"word": "ahi"
},
{
"lang": "Rapa Nui",
"lang_code": "rap",
"word": "ahi"
},
{
"lang": "Samoan",
"lang_code": "sm",
"word": "afi"
},
{
"lang": "Tongan",
"lang_code": "to",
"word": "afi"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "poz-pol-pro",
"2": "poz-oce-pro",
"3": "*api"
},
"expansion": "Proto-Oceanic *api",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "poz-pol-pro",
"2": "poz-pro",
"3": "*hapuy"
},
"expansion": "Proto-Malayo-Polynesian *hapuy",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "poz-pol-pro",
"2": "map-pro",
"3": "*Sapuy"
},
"expansion": "Proto-Austronesian *Sapuy",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Central Pacific *avi, from Proto-Oceanic *api, from Proto-Malayo-Polynesian *hapuy, from Proto-Austronesian *Sapuy.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "poz-pol-pro",
"2": "noun"
},
"expansion": "*afi",
"name": "head"
}
],
"lang": "Proto-Polynesian",
"lang_code": "poz-pol-pro",
"original_title": "Reconstruction:Proto-Polynesian/afi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Proto-Polynesian entries with incorrect language header",
"Proto-Polynesian lemmas",
"Proto-Polynesian nouns",
"Proto-Polynesian terms derived from Proto-Austronesian",
"Proto-Polynesian terms derived from Proto-Malayo-Polynesian",
"Proto-Polynesian terms derived from Proto-Oceanic",
"Proto-Polynesian terms inherited from Proto-Austronesian",
"Proto-Polynesian terms inherited from Proto-Malayo-Polynesian",
"Proto-Polynesian terms inherited from Proto-Oceanic"
],
"glosses": [
"fire"
],
"links": [
[
"fire",
"fire"
]
],
"tags": [
"reconstruction"
]
}
],
"word": "afi"
}
{
"categories": [
"Pages with 12 entries",
"Pages with entries",
"West Makian entries with incorrect language header",
"West Makian lemmas",
"West Makian nouns"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "sm",
"2": "poz-pol-pro",
"3": "*afi"
},
"expansion": "Proto-Polynesian *afi",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "sm",
"2": "poz-oce-pro",
"3": "*api"
},
"expansion": "Proto-Oceanic *api",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "sm",
"2": "pqe-pro",
"3": "*api"
},
"expansion": "Proto-Eastern Malayo-Polynesian *api",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "sm",
"2": "poz-cet-pro",
"3": "*apuy"
},
"expansion": "Proto-Central-Eastern Malayo-Polynesian *apuy",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "sm",
"2": "poz-pro",
"3": "*hapuy"
},
"expansion": "Proto-Malayo-Polynesian *hapuy",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "sm",
"2": "map-pro",
"3": "*Sapuy"
},
"expansion": "Proto-Austronesian *Sapuy",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Polynesian *afi, from Proto-Oceanic *api, from Proto-Eastern Malayo-Polynesian *api, from Proto-Central-Eastern Malayo-Polynesian *apuy, from Proto-Malayo-Polynesian *hapuy, from Proto-Austronesian *Sapuy.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "sm",
"2": "noun"
},
"expansion": "afi",
"name": "head"
}
],
"lang": "Samoan",
"lang_code": "sm",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 12 entries",
"Pages with entries",
"Samoan entries with incorrect language header",
"Samoan lemmas",
"Samoan nouns",
"Samoan terms derived from Proto-Austronesian",
"Samoan terms derived from Proto-Central-Eastern Malayo-Polynesian",
"Samoan terms derived from Proto-Eastern Malayo-Polynesian",
"Samoan terms derived from Proto-Malayo-Polynesian",
"Samoan terms derived from Proto-Oceanic",
"Samoan terms derived from Proto-Polynesian",
"Samoan terms inherited from Proto-Austronesian",
"Samoan terms inherited from Proto-Central-Eastern Malayo-Polynesian",
"Samoan terms inherited from Proto-Eastern Malayo-Polynesian",
"Samoan terms inherited from Proto-Malayo-Polynesian",
"Samoan terms inherited from Proto-Oceanic",
"Samoan terms inherited from Proto-Polynesian",
"sm:Alchemy",
"sm:Fire"
],
"glosses": [
"fire (oxidation reaction)"
],
"links": [
[
"fire",
"fire"
]
]
}
],
"word": "afi"
}
{
"categories": [
"Pages with 12 entries",
"Pages with entries",
"Tokelauan entries with incorrect language header",
"Tokelauan lemmas",
"Tokelauan nouns",
"Tokelauan terms derived from Proto-Austronesian",
"Tokelauan terms derived from Proto-Central-Eastern Malayo-Polynesian",
"Tokelauan terms derived from Proto-Eastern Malayo-Polynesian",
"Tokelauan terms derived from Proto-Malayo-Polynesian",
"Tokelauan terms derived from Proto-Oceanic",
"Tokelauan terms derived from Proto-Polynesian",
"Tokelauan terms inherited from Proto-Austronesian",
"Tokelauan terms inherited from Proto-Central-Eastern Malayo-Polynesian",
"Tokelauan terms inherited from Proto-Eastern Malayo-Polynesian",
"Tokelauan terms inherited from Proto-Malayo-Polynesian",
"Tokelauan terms inherited from Proto-Oceanic",
"Tokelauan terms inherited from Proto-Polynesian",
"Tokelauan terms with IPA pronunciation",
"West Makian entries with incorrect language header",
"West Makian lemmas",
"West Makian nouns",
"tkl:Combustion",
"tkl:Light sources"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "tkl",
"2": "poz-oce-pro",
"3": "pqe-pro",
"4": "poz-cet-pro",
"5": "poz-pro",
"6": "map-pro",
"inh": "5"
},
"expansion": "",
"name": "dercat"
},
{
"args": {
"1": "tkl",
"2": "poz-pol-pro",
"3": "*afi"
},
"expansion": "Proto-Polynesian *afi",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "haw",
"2": "ahi"
},
"expansion": "Hawaiian ahi",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "sm",
"2": "afi"
},
"expansion": "Samoan afi",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Polynesian *afi. Cognates include Hawaiian ahi and Samoan afi.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "tkl",
"2": "noun"
},
"expansion": "afi",
"name": "head"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"a",
"fi"
]
}
],
"lang": "Tokelauan",
"lang_code": "tkl",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"fire"
],
"links": [
[
"fire",
"fire"
]
]
},
{
"glosses": [
"match"
],
"links": [
[
"match",
"match"
]
]
},
{
"glosses": [
"lighter"
],
"links": [
[
"lighter",
"lighter"
]
]
},
{
"glosses": [
"engine, motor"
],
"links": [
[
"engine",
"engine"
],
[
"motor",
"motor"
]
]
},
{
"categories": [
"Tokelauan colloquialisms"
],
"glosses": [
"eyes"
],
"links": [
[
"eye",
"eye"
]
],
"raw_glosses": [
"(colloquial) eyes"
],
"tags": [
"colloquial"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[ˈa.ɸi]"
}
],
"word": "afi"
}
{
"categories": [
"Pages with 12 entries",
"Pages with entries",
"West Makian entries with incorrect language header",
"West Makian lemmas",
"West Makian nouns"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "to",
"2": "poz-pol-pro",
"3": "*afi"
},
"expansion": "Proto-Polynesian *afi",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "to",
"2": "poz-oce-pro",
"3": "*api"
},
"expansion": "Proto-Oceanic *api",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "to",
"2": "pqe-pro",
"3": "*api"
},
"expansion": "Proto-Eastern Malayo-Polynesian *api",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "to",
"2": "poz-cet-pro",
"3": "*apuy"
},
"expansion": "Proto-Central-Eastern Malayo-Polynesian *apuy",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "to",
"2": "poz-pro",
"3": "*hapuy"
},
"expansion": "Proto-Malayo-Polynesian *hapuy",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "to",
"2": "map-pro",
"3": "*Sapuy"
},
"expansion": "Proto-Austronesian *Sapuy",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Polynesian *afi, from Proto-Oceanic *api, from Proto-Eastern Malayo-Polynesian *api, from Proto-Central-Eastern Malayo-Polynesian *apuy, from Proto-Malayo-Polynesian *hapuy, from Proto-Austronesian *Sapuy.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "to",
"2": "noun"
},
"expansion": "afi",
"name": "head"
}
],
"lang": "Tongan",
"lang_code": "to",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 12 entries",
"Pages with entries",
"Tongan entries with incorrect language header",
"Tongan lemmas",
"Tongan nouns",
"Tongan terms derived from Proto-Austronesian",
"Tongan terms derived from Proto-Central-Eastern Malayo-Polynesian",
"Tongan terms derived from Proto-Eastern Malayo-Polynesian",
"Tongan terms derived from Proto-Malayo-Polynesian",
"Tongan terms derived from Proto-Oceanic",
"Tongan terms derived from Proto-Polynesian",
"Tongan terms inherited from Proto-Austronesian",
"Tongan terms inherited from Proto-Central-Eastern Malayo-Polynesian",
"Tongan terms inherited from Proto-Eastern Malayo-Polynesian",
"Tongan terms inherited from Proto-Malayo-Polynesian",
"Tongan terms inherited from Proto-Oceanic",
"Tongan terms inherited from Proto-Polynesian",
"Tongan terms with IPA pronunciation"
],
"glosses": [
"fire (oxidation reaction)"
],
"links": [
[
"fire",
"fire"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/a.fi/"
}
],
"word": "afi"
}
{
"categories": [
"Pages with 12 entries",
"Pages with entries",
"West Makian entries with incorrect language header",
"West Makian lemmas",
"West Makian nouns"
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "Latn"
},
"expansion": "Latn",
"name": "mul-symbol/script"
},
{
"args": {
"1": "mul",
"10": "",
"2": "symbol",
"3": "",
"4": "",
"5": "or",
"6": "",
"7": "or",
"8": "",
"9": "or",
"cat2": "",
"f1lang": "en",
"f1nolink": "",
"f2lang": "en",
"f2nolink": "",
"f3lang": "en",
"f3nolink": "",
"f4lang": "en",
"f4nolink": "",
"head": "",
"head2": "",
"head3": "",
"head4": "",
"image": "",
"nolinkhead": "",
"sc": "Latn",
"sort": ""
},
"expansion": "afi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "afi",
"name": "mul-symbol"
}
],
"lang": "Translingual",
"lang_code": "mul",
"pos": "symbol",
"related": [
{
"word": "Wiktionary’s coverage of Akrukay terms"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
"ISO 639-3",
"Pages with 12 entries",
"Pages with entries",
"Translingual entries with incorrect language header",
"Translingual lemmas",
"Translingual symbols",
"Translingual terms with redundant script codes"
],
"glosses": [
"ISO 639-3 language code for Akrukay."
],
"links": [
[
"language code",
"language code"
]
],
"qualifier": "international standards",
"raw_glosses": [
"(international standards) ISO 639-3 language code for Akrukay."
]
}
],
"word": "afi"
}
{
"categories": [
"Pages with 12 entries",
"Pages with entries",
"West Makian entries with incorrect language header",
"West Makian lemmas",
"West Makian nouns"
],
"derived": [
{
"word": "afili"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "",
"2": "i",
"3": "I"
},
"expansion": "I",
"name": "yesno"
},
{
"args": {
"1": "Inherited"
},
"expansion": "Inherited",
"name": "glossary"
},
{
"args": {
"1": "tr",
"2": "ota",
"3": "آفی",
"4": "",
"5": "",
"g": "",
"g2": "",
"g3": "",
"id": "",
"lit": "",
"nocat": "",
"pos": "",
"sc": "",
"sort": "",
"tr": "afi",
"ts": ""
},
"expansion": "Ottoman Turkish آفی (afi)",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "tr",
"2": "ota",
"3": "آفی",
"tr": "afi"
},
"expansion": "Inherited from Ottoman Turkish آفی (afi)",
"name": "inh+"
},
{
"args": {
"1": "tr",
"2": "el",
"3": "αφή"
},
"expansion": "Greek αφή (afí)",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "Inherited from Ottoman Turkish آفی (afi), from Greek αφή (afí).",
"forms": [
{
"form": "afiyi",
"tags": [
"accusative",
"definite"
]
},
{
"form": "afiler",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "tr-infl-noun-v",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "afi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "afiler",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "afiyi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "afileri",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "afiye",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "afilere",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "afide",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "afilerde",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "afiden",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "afilerden",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "afinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "afilerin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "tr-infl-noun-v",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "afim",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "afilerim",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "afin",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "afilerin",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "afisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "afileri",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "afimiz",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "afilerimiz",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "afiniz",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "afileriniz",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "afileri",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "afimi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "afilerimi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "afini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "afilerini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "afisini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "afilerini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "afimizi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "afilerimizi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "afinizi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "afilerinizi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "afilerini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "afime",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "afilerime",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "afine",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "afilerine",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "afisine",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "afilerine",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "afimize",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "afilerimize",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "afinize",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "afilerinize",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "afilerine",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "afimde",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "afilerimde",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "afinde",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "afilerinde",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "afisinde",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "afilerinde",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "afimizde",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "afilerimizde",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "afinizde",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "afilerinizde",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "afilerinde",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "afimden",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "afilerimden",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "afinden",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "afilerinden",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "afisinden",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "afilerinden",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "afimizden",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "afilerimizden",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "afinizden",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "afilerinizden",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "afilerinden",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "afimin",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "afilerimin",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "afinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "afilerinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "afisinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "afilerinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "afimizin",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "afilerimizin",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "afinizin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "afilerinizin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "afilerinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "tr-infl-noun-v",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "afiyim",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "afilerim",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "afisin",
"source": "declension",
"tags": [
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "afilersin",
"source": "declension",
"tags": [
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "afi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "afidir",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "afiler",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "afilerdir",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "afiyiz",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "afileriz",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "afisiniz",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "afilersiniz",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "afiler",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "afilerdir",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "tr",
"2": "noun",
"3": "definite accusative",
"4": "afiyi",
"5": "",
"6": "",
"7": "plural",
"8": "afiler",
"f1accel-form": "def|acc|s",
"f1request": "1",
"f3accel-form": "nom|p",
"f3request": "1",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "afi (definite accusative afiyi, plural afiler)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "yi",
"2": "ler"
},
"expansion": "afi (definite accusative afiyi, plural afiler)",
"name": "tr-noun"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"a",
"fi"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "i",
"poss": "1",
"pred": "1"
},
"name": "tr-infl-noun-v"
}
],
"lang": "Turkish",
"lang_code": "tr",
"pos": "noun",
"related": [
{
"word": "sinaps"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 12 entries",
"Pages with entries",
"Turkish colloquialisms",
"Turkish entries with incorrect language header",
"Turkish lemmas",
"Turkish nouns",
"Turkish terms derived from Greek",
"Turkish terms derived from Ottoman Turkish",
"Turkish terms inherited from Ottoman Turkish",
"Turkish terms with IPA pronunciation"
],
"glosses": [
"swagger, a showy or pretentious fanciness"
],
"links": [
[
"swagger",
"swagger"
],
[
"showy",
"showy"
],
[
"pretentious",
"pretentious"
],
[
"fanciness",
"fanciness"
]
],
"raw_glosses": [
"(colloquial) swagger, a showy or pretentious fanciness"
],
"tags": [
"colloquial"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/aˈfi/"
}
],
"word": "afi"
}
{
"categories": [
"Pages with 12 entries",
"Pages with entries",
"West Makian entries with incorrect language header",
"West Makian lemmas",
"West Makian nouns"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "tft",
"2": "aha",
"t": "plantation"
},
"expansion": "Ternate aha (“plantation”)",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Possibly related to Ternate aha (“plantation”).",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "mqs",
"2": "noun"
},
"expansion": "afi",
"name": "head"
}
],
"lang": "West Makian",
"lang_code": "mqs",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"earth"
],
"links": [
[
"earth",
"earth"
]
]
},
{
"glosses": [
"ground"
],
"links": [
[
"ground",
"ground"
]
]
},
{
"glosses": [
"dirt"
],
"links": [
[
"dirt",
"dirt"
]
]
},
{
"glosses": [
"cultivated field"
],
"links": [
[
"cultivated",
"cultivated"
],
[
"field",
"field"
]
]
},
{
"glosses": [
"garden"
],
"links": [
[
"garden",
"garden"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "piri"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈa.ɸi/"
}
],
"word": "afi"
}
Download raw JSONL data for afi meaning in All languages combined (34.3kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.